29. listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Integracji Polsko – Ukraińskiej, którego celem było szerzenie tolerancji wśród uczniów, kultywowanie śląskiej tradycji, utrwalanie polskiej kultury oraz zapoznanie z tradycjami Ukrainy. 

Dzień rozpoczęliśmy akademią o godzinie 8.50, następnie uczniowie otrzymali słodki poczęstunek. 

O godzinie 13.00 uroczystość rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 5 w Żorach – pani Renata Gałużna, która powitała zebranych gości. Następnie, po odśpiewaniu hymnów obu państw, na scenie wystąpili uczniowie wg autorskiego scenariusza przygotowanego przez nauczycieli naszej szkoły. Na parkiecie zobaczyliśmy m.in.: ukraińską baśń „Pan Kotsky”, uczniów klasy 5b tańczących trojaka, klasę 3b migającą do piosenki „Imagine” wykonanej przez Wiktorię. Usłyszeliśmy „Hej, sokoły!” w wersji polsko-ukraińskiej oraz „Czerwoną Kalinę” wykonaną przez naszych ukraińskich uczniów. Przedstawienie zakończyła puenta:

„Morał z tej bajki płynie dziś taki,
nie ważne gdzie mieszkacie dziewczyny, chłopaki,
wszyscy jesteśmy równi na tym świecie,
prawdę tę zna nawet małe dziecię. 
Nie ważne człowieku jakie nosisz stroje,
jakie przeżyłeś miłosne podboje,
której drużynie wiernie kibicujesz,
w jaką subkulturę się wpisujesz.
Ważne co reprezentujesz sobą,
i jaką w sercu jesteś osobą.”

Po części głównej nastąpił czas na występy gości. Swym śpiewem naszą uroczystość uświetniło Koło Gospodyń Wiejskich w Baranowicach, a Zespół Pieśni i Tańca „Sari” pięknie dla nas zatańczył. 

Dzień zakończyła degustacja dań kuchni polskiej i ukraińskiej. 

Skip to content