W roku szkolnym 2025/2026 w ramach kółka fizycznego uczniowie klasy 7b (Hanna M., Hanna H., Michalina, Maciej, Jakub) brali udział w projekcie „Klucz do kosmosu”. Projekt jest jednym z elementów Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla misji IGNIS, którego stworzeniem i realizacją zajmuje się Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). W ramach projektu szkoła otrzymała 2 komplety urządzeń elektronicznych do własnego montażu. Uczniowie, pod opieką nauczyciela fizyki – Anety Sobaszek, nauczyli się podstaw lutowania wraz z zasadami BHP podczas zajęć, poznali bliżej postać Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego oraz Polską Misję na ISS. Celem projektu jest wsparcie procesu kształcenia umiejętności inżynieryjnych wśród polskiej młodzieży szkolnej wykorzystując potencjał historycznego momentu – realizacji pierwszej polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Efektem końcowym są klucze telegraficzne do nadawania sygnału alfabetem Morse’a.
Podmiotami odpowiedzialnymi za misję IGNIS są Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna i Polska Agencja Kosmiczna.
Przejdź do treści