HISTORIA

Historia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5

Z ŻYCIA SZKOŁY

Informacje, wydarzenia, zaproszenia

nauczyciele

Kadra pedagogiczna naszej szkoły

GOdziny dostępności

kalendarz roku szkolnego

2022 / 2023

świetlica

Zasady pracy

wolontariat

Chcesz pomóc? Zapraszamy

Sukcesy uczniów

Jesteśmy dumni z naszych uczniów

Biblioteka

Zasady pracy

godziny pracy specjalistów

Harmonogram

dokumenty

pliki do pobrania

zajęcia pozalekcyjne

Oferta dodatkowych zajęć

informacje dla rodziców

Organizacja pracy szkoły

samorząd uczniowski

skład, zadania, projekty

rada rodziców

numer konta bankowego, skład, rozliczenia

jadłospis

projekty

Spotkanie z absolwentem naszej szkoły

W styczniu uczniowie kl. 5b, 6b i wychowankowie świetlicy „Bajkolandia” mieli okazję poznać sportową pasję starszego kolegi, absolwenta naszej szkoły – Jakuba Lisa. Jakub od wielu lat trenuje karate. Opowiedział o tej sztuce walki, treningach oraz zaprezentował wraz ze swoim tatą (panem Andrzejem Lisem) serię ciosów. W listopadzie 2022 r. Jakub zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy Kyokushin Karate w kumite juniorów +80 kg.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Serdeczna Karteczka

Świetliczaki z „Bajkolandii” zrealizowały kolejne zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Serdeczna Karteczka”. Bohaterem grudnia były osoby samotne, starsze, bezdomne. Wykonaliśmy kartki z życzeniami świątecznymi, które dnia 16.12.2022r. zostały dostarczone podopiecznym żorskiego Miejskiego Domu Pomocy Społecznej.

Rodzice w „Bajkolandii”

W dniu 14.12.2022r. w świetlicy „Bajkolandia odbyła się uroczystość z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Naszymi gośćmi byli rodzice dzieci. W czasie spotkania mieliśmy okazję podziwiać pokaz talentów naszych uczniów, wspólnie słuchaliśmy świątecznych wierszy, śpiewaliśmy kolędy oraz dekorowaliśmy pierniki. Magia Świąt zakrólowała w „Bajkolandii”.

Spotkanie Rodziców ze Świetliczakami

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Rodziców ze Świetliczakami z okazji nadchodzących Świętą Bożego Narodzenia w dniu 14.12.2022r., tj. w środę, o godzinie 15.00. W programie spotkania zaplanowano:
– talent show Świetliczaków – prezentacja zdolności i umiejętności chętnych dzieci,
– kolędowanie z czytaniem wierszy o tematyce świątecznej,
– dekorowanie pierniczków.


Wychowawcy świetlicy

Jesteśmy tolerancyjni. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

W listopadzie zrealizowaliśmy na świetlicy tydzień pod hasłem „Jesteśmy tolerancyjni. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.” Z powstałych prac plastycznych powstał album, który został przekazany na ręce Dyrektora Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Żorach. Kierownik placówki bardzo serdecznie dziękuje za prezent i obiecał, że nasze dzieła zostaną wykorzystane w czasie zajęć terapeutycznych.

Spotkanie z psychodietetykiem

Świetliczaki z „Bajkolandii” zrealizowały drugie zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Serdeczna karteczka”. Tym razem bohaterem miesiąca był dietetyk, a my mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu z psychodietetykiem.

Kotyliony biało-czerwone

Świetliczaki „Bajkolandii” wzięły udział w konkursie świetlicowym „Kotyliony biało-czerwone” dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Wszyscy uczestnicy zajęli I miejsca.

Klasa I a
Natalia Foks
Hanna Gancarczyk
Zuzanna Rybica
Mateusz Szymczak

Klasa I b
Błażej Młynarczyk
Małgorzata Walas

Kl. II b
Alicja Faruga
Nikodem Hajduk
Hanna Maryńczak
Tymoteusz Mrowiec
Jakub Oleś
Agata Szałajska
Anatolia Zaleśkiewicz
Artur Zielonka

Kl. III a
Jan Gawor
Martyna Kotoska
Dawid Lipner
Aleksandra Żur

Kl. III b
Nikola Kolon
Hanna Olszewska
Amelka Stejnborn
Kamil Szczygieł

Kl. IV a
Juliana Wóltańska

kl. IV b
Zofia Walas

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Najpiękniejsza Dynia

W minionym tygodniu rozstrzygnięto rodzinny konkurs na Najpiękniejszą Dynię, organizowany w świetlicy szkolnej. Prace były ciekawe, zabawne, wymagające sporego zaangażowania.

W klasach pierwszych:

I miejsce – Jakub T. kl. Ia oraz Marcel S. kl. Ib

II miejsce – Jessica M. kl. Ia oraz Wiktor S. kl. Ib

III miejsce – Aleksander M. kl.Ia

wyróżnienia otrzymują: Mateusz S. kl. Ia

Filip M. kl Ib, Franciszek Ś. Kl Ib, Gustaw Ś. kl. Ib

W kategorii klas II-VI:

I miejsce – Klaudia S. kl. VIb

II miejsce – Hanna M. kl. IIa Milena J. kl. IIa

III miejsce – Alicja F. kl IIb.

wyróżnienia otrzymują: Igor M. kl. IIb, Natalia S. kl. IIa, Zofia Ł. kl. IVa

Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Do zabawy przyłączyła się także nasza „brygada sprzątająca”, której także dziękujemy za wspólną zabawę.

” W świecie rękodzieła – robótki ręczne”

Z początkiem października rozpoczęliśmy w świetlicy szkolnej zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej ” W świecie rękodzieła – robótki ręczne” . W ramach innowacji wychowankowie świetlicy poznają różne rodzaje ściegów ręcznych, nabędą umiejętność przyszywania guzików oraz posługiwania się szydełkiem. Mamy nadzieję, że nabyte przez dzieci umiejętności wykorzystane będą przez nie w przyszłości.

„W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie”

W świetlicy Bajkolandia część zadań w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego ” W tekturowym świecie dobrze bawić się będziecie” jest już za nami. Wracać na pewno będziemy do pilotowania samolotów ręcznie robionych, jak i składania statków. Dzieci wycinały ażurowe serwetki, z materiałów przyrodniczych wykonały drzewo. Powstały też fotobudki, które będą wykorzystane podczas innych zabaw szkolnych. Projektowano także koszulki, które zawisły na wystawie. Śmiechu co niemiara było przy odrysowywaniu i ozdabianiu sylwetek dzieci – w tym przypadku chłopców z okazji ich święta. Jeszcze wiele ciekawych zadań przed nami. Jednym z ważniejszych będzie zbiórka makulatury – „Makulaturę zbieramy i drzewa oszczędzamy” – do czego już bardzo zachęcamy.

ŚWIETLICA

Świetlica – współcześnie budynek lub pomieszczenie przeznaczone do spędzania czasu wolnego, rekreacji, rozwijania zainteresowań, a także integracji lokalnych społeczności[1]. Najczęściej spotykane: świetlica szkolna, świetlica wiejska, świetlice przy domach kultury, świetlice środowiskowe.

Dawniej słowo świetlica określało po prostu jasne, dobrze oświetlone pomieszczenie będące miejscem spotkań[2].

Początki świetlic dla dzieci i młodzieży na ziemiach polskich wiążą się z założeniem w 1917 roku (w czasie I wojny światowej) w Warszawie organizacji „Zrzeszenie Świetlic”. Miała ona na celu zapewnić uczniom miejsce do nauki po tym, jak władze niemieckie zakazały używania w domach gazu i elektryczności. Mimo, że organizacja przestała istnieć w roku szkolnym 1919/1920, to odegrała dużą rolę w rozpowszechnieniu idei świetlic, która po odzyskaniu niepodległości była kontynuowana w całej Polsce[3].

Nasz Dyrektor

Zachęcamy mieszkańców Żor do głosowania na plac zabaw, który wesprze rozwój dzieci

Renata Gałużna

Dyrektor, Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 5

Skip to content